4 תרגילים לטיפול בפריצת דיסק ללא ניתוח

פריצת דיסק קורית בדרך כלל באזור הגב התחתון או באזור הצוואר, אבל יתכנו מקרים של פריצת דיסק בגב העליון והאמצעי.  לכל אזור ישנם סימפטומים אופייניים משלו.

כאבי זרועות או רגליים. במקרה של פריצת דיסק בגב התחתון, הכאב המורגש ביותר יהיה באזור האחוריים, הירכיים ושרירי השוק. יתכנו גם כאבים בכף הרגל.

במקרה של פריצת דיסק צווארית, הכאב יורגש באזור הכתפיים והזרועות. יתכן שהכאב יקרין גם לכף היד או לרגליים בזמן שיעול, התעטשות או לאחר תנועה כלשהי.

תחושת נימול או עקצוץ. אנשים שסובלים מפריצת דיסק לעתים חשים נימול או עקצוץ באזור שמחובר עצבית לדיסק שנפרץ.

חולשה. השרירים שמחוברים לעצבים באזור פריצת הדיסק נוטים להיות חלשים. עובדה זו יכולה לפגוע בתנועתיות של האזור או ביכולת להרים משאות.

ישנן שיטות לא ניתוחיות שעוזרות לשקם את הגוף לאחר פריצת דיסק. פה אספתי 4 תרגילים של 3 שיטות שונות: שיטת אלכסנדר, יוגה ופלדנקרייז.

שיטת אלכסנדר לפריצת דיסק

למרות שפריצת דיסק יכולה להיגרם מפעילות מאומצת חד פעמית, כמעט תמיד המקור של פריצת הדיסק הוא בהרגלים לא נכונים של נשיאת הגוף ויציבתו. בין אם מדובר בהליכה, ישיבה, או הרמת משאות, אנו רגילים לפעול באופן שמעמיס מתח על החוליות בעמוד השדרה, עד שיום אחד אחד הדיסקים פורץ החוצה.

במהלך שיקום מפריצת הדיסק עובדים יחד עם המטפל כדי ללמד את הגוף לנוע ללא מתחים. עם הזמן המטופל לומד לשחרר את השרירים בצוואר ובגב, ומונע סיבוכים עתידיים. שחרור השרירים גם תורם להפחתת הכאבים שנובעים מפריצת הדיסק.

תרגיל שחרור במקרה של פריצת דיסק צווארית. תנו לשרירי הצוואר להשתחרר, והניעו את הראש באיטיות קדימה ולמעלה. הורידו באיטיות את קצה האף בזמן שקודקוד הראש נע למעלה. תנו לעצמות הישיבה להשתחרר מטה לעבר הכסא, בניגוד לראש שנע מעלה. מבלי לשקוע או לחילופין להתקשח, הפחיתו שוב את המתח על הצוואר. תנו לראש לנוע קדימה ולמעלה שוב.

תרגילי יוגה לפריצת דיסק

יוגה יכולה לעזור, שכן היוגה מחזקת את השרירים שתומכים בעמוד השלדה שנפגם. התרגילים המומלצים ביותר בזמן ההחלמה הם התרגילים ששומרים על עמוד השדרה ישר, מאריכים את הגפיים ומחזקים את שרירי הבטן והגב.

סופטה פדנגושטאסנה. בתרגיל זה שוכבים על הריצפה, מרימים רגל ימין ותופסים אותה עם האגודל והאצבע של יד ימין. עושים את אותו הדבר לאחר מכן בצד השני. אפשר לבצע את התרגיל עם חגורה או רצועה אם קשה לכם להגיע לכף הרגל.

בדהא קונאסנה בשכיבה – תנוחת האישה. שוכבים על הגב ומצמידים את כפות הרגליים. הברכיים נפתחות לצדדים, כפות הרגליים נמצאות ליד המפשעה, והידיים מונחות במשולש על הבטן או לצדי הגוף.

ממה צריך להמנע במהלך תרגול היוגה

  • קיפול של עמוד השדרה. התרגילים הפופולריים ביותר ביוגה הם הכפיפות קדימה, אבל בדיוק התנועות שיש להמנע מהן בזמן החלמה מפריצת דיסק. יש להמנע מכיפוף קדימה מעבר לירכיים בזמן תרגילי העמידה והישיבה. הסיבה לכך היא שבזמן הכיפוף החוליות מתקרבות אחת לשנייה, ועלולות לצבוט את העצבים במקרה של פריצת דיסק. הכיפוף יכול גם להחמיר את פריצת הדיסק.
  • תנוחות כמו תנוחת הסירה ותנוחת הפרה. תנוחות אלו יוצרות קימור וקיעור בעמוד השדרה. פריצת דיסק מתרחשת כאשר שרירי הגב חלשים, ולכן בתנוחות אלו התוצאה תהיה כיפוף של הגב ולא הארכתו. באופן כללי רצוי להמנע מתרגילים שעובדת על מרכז הגוף (הליבה).
  • להמנע מתרגילים שיוצרים כאב.

תרגילי פלדנקרייז לפריצת דיסק

היתרון של שיטת פלדנקרייז היא בכך שמדובר על שיטה עדינה, שהתנועות בה איטיות וקטנות. לאדם שסובל מפריצת דיסק ישנו סיכון שהמקרה יחריף בעקבות המשך פעילות תנועתית ולכן פלדנקרייז המינימלי מאוד מתאים לתהליך ההחלמה.

נפילת כתף. לפריצת דיסק באזור הצוואר תוכלו להשתמש בתרגיל זה. שוכבים על הריצפה או המזרן, עם ידיים פרוסות לצד. מקפלים את הרגליים, מרימים זרוע מעלה, ונותנים לכתף להתרומם. כעת משחררים את הזרוע ונותנים לכתף ליפול. עושים את התנועה מספר פעמים.

 

השארת תגובה