כאבי ברכיים אצל ילדים: 5 טיפולים שעובדים

האם הילד שלך מתלונן תקופה ארוכה על כאבי ברכיים?

כאבי ברכיים אצל ילדים יכולים לקרות מ-2 סיבות עיקריות: גדילה או בעיות פיזיולוגיות. במקרה הראשון אין צורך בשום טיפול, מדובר על תופעה טבעית ונורמלית. במקרה השני יש צורך לפנות לטיפול ולמנוע בעיות חמורות יותר.

אז איך תדעו אם מדובר על כאב טבעי או כאב שדורש טיפול?

אבחון

יכולות להיות מספר סיבות לכאבי ברכיים.

כאבי גדילה. מכיוון שילדים גדלים בקצב מהיר, השרירים והרצועות שבאזור הגדילה יכולים לגדול בקצב אחר מאשר העצמות. לעתים ישנו פער משמעותי בין הגוף הגדל והשלד שתומך אותו. גם פרץ גדילה שלעתים נצפה בגיל ההתבגרות יכול להשפיע על כאבים שיופיעו באזור הברכיים. אפשר לאבחן כאבי גדילה על ידי תשומת לב אם הכאבים אכן מופיעים בלילה.

ריצה וקפיצה. בזמן שאנחנו רצים או קופצים אנחנו למעשה נוחתים בכל שנייה על כפות הרגליים שלנו. האימפקט של הנפילה עובר מכפות הרגליים לברכיים, וכך נוצר לחץ באזור, מה שיכול להוביל לכאבי ברכיים. כשהילד סובל מכאבי ברכיים יתכן שיתלונן על כאבים שיופיע בזמן ריצה, קפיצה, נחיתה, עלייה במדרגות, ישיבה ממושכת וכריעה. בנוסף, הכאבים הינם עמוקים ומופיעים בירך או מאחורי הברך. כאבים אלו מורגשים יותר מעצמות מאשר במפרקים.

התכווצות שרירים. בעבר כתבנו על ההשפעה של יציבה נכונה על הכיווץ של השרירים בגוף. במידה והילד משתתף בפעילות גופנית רבה, או במידה והוא בעל יציבה שאיננה נכונה, יכולים להיווצר אצלו התכווצויות ברגליים שישפיעו על כאבי הברכיים.

תסמונת אוסגוד שלטר. בנוסף, ישנה מחלה שנקראת אוסגוד שלטר שבה הילד סובל מליקוי באזור העצם מתחת לברך. במחלה זו הילד יסבול מדלקת באזור חיבור רצועת העצם לגבשששת השוקה.  זהו כאב שיכול להמשך לאורך מספר חודשים ואף שנים, ויכול לחזור עד שהילד יסיים עם גדילתו.

ברך אצנים. תסמונת אחרת נקראת "ברך אצנים", ומופיעה באזור קדמת הברך. בתופעה זו הסחוס מתחת לפיקה נשחק ולכן מופיע הכאב. תופעה זו מופיעה בדרך כלל בגיל צעיר, אך גם בגיל מבוגר יותר מבוגרים יכולים לפתח כאבים דומים כתוצאה מארתריטיס.

טיפול

אחת הדרכים הטובות ביותר לטיפול בכאבי ברכיים אצל ילדים היא לצמצם את הפעמים שנוקטים בפעילות שיוצרת את הכאב. למרות שהילד עלול להרגיש שהוא מחמיץ פעילויות כיתתיות, חשוב להדגיש בפניו שעליו להמנע מהפעילות שיוצרת את הכאב. אם למשל קשה לו לכרוע, עליו להמנע ממצבים שדורשים כריעה.

שיטה נוספת כוללת ללמד את הילד כיצד לפעול נכון עם האגן והגב התחתון. על ידי חינוך להרגלים גופניים נכונים, ניתן למנוע הפעלת לחץ על הברכיים ולפתור בעיות קיימות אצל הילד. במקום זה ראוי לציין את שיטת אלכסנדר בה אני מתמחה, אשר שמה את הפוקוס על הקניית הרגלי יציבה ותנועה.

עוד יעזור לכאב ביצוע חוזר ונשנה של מתיחות ועבודה על חוזק השרירים, הגידים והרצועות. מתיחת השרירים באזור הברך יכולה לעזור עם כאבים שמקורם בתפיסת השרירים. פעילות גופנית מנוטרת אשר מבוצעת בליווי מדריך או מאמן ספורט יכולה לעזור בשיפור של גמישות שרירי הירך ומניעת הכאב.

גם זמן יכול לרפא כאבי ברכיים. מנוחה ומתן זמן לגוף לרפא את עצמו היא שיטה יעילה לטיפול בכאבי ברכיים אצל ילדים.

חימום ושפשוף הינם טיפול נוסף, העובד בחלק מהמקרים. אפשר להקל על כאבי ברכיים על ידי חימום ושפשוף המקום. שים לב שחייבים לוודא כי לא מדובר על דלקת בברכיים לפני שמבצעים טיפול חימום.

השארת תגובה