מאמר בניו יורק טיימס על בעיות גב משימוש בסלולרי

לאחרונה פורסם מאמר חשוב בניו יורק טיימס, שממשיך להתריע על הסכנות בשימוש בסלולרי. בהמשך לפוסט שאני פרסמתי לאחרונה בנושא, כותבת המאמר מתריעה בפני סכנה נוספת – בעיות רגשיות ונפשיות כתוצאה מהיציבה הלא נכונה שמתרחשת בעת השימוש בטלפון.

כותבת המאמר היא פרופסור בהארוורד, והטענה שלה היא שהשימוש בסלולרי לא רק הורס לנו את היציבה בגוף, אלא גורם לבעיות פסיכולוגיות נלוות.

היא כותבת אודות ה-iHunch, מונח שטבע פיזיותרפיסט ניו זילנדי בשם סטיב אוגוסט. אותו פיזיותרפיסט החל לטפל בזקנים עם גיבנת לפני 30 שנה, והוא טוען שכיום הוא רואה את אותם הגבנונים אצל בני נוער.

בנוסף, היא כותבת על מספר מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות שהראו שיציבה כפופה ומכונסת לא רק מעידה על תחושות של חוסר ביטחון, פחד ודיכאון, אלא גם מייצרת תחושות אלו.

במחקר מרתק שהובילה כותבת המאמר היא נתנה לנחקרים להשתמש למשך חמש דקות במכשירים אלקטרוניים בגדלים שונים: סמארטפון, טאבלט, מחשב נייד ומחשב שולחני. לאחר מכן היא צפתה כמה זמן כל נחקר חיכה בסוף המטלה עד ששאל את הנסיין אם הוא יכול ללכת. מה שהיא מצאה הוא שמי שהשתמש בסלולרי, וישב לאורך הניסוי בתנוחה כפופה ומכונסת, נטה פחות לעמוד על שלו ולשאול לגבי אם הוא יכול לעזוב. כלומר השימוש בסלולרי והיציבה השפופה הורידו את האסרטיביות של הנחקרים עם הסלולר.

בקיצור, אני חושבת שבשנים הבאות המודעות לבעיות הנלוות של יציבה לא נכונה בעקבות שימוש בסלולר תעלה. יתכן שיתפתח ענף טיפולי שלם לאנשים שסובלים מבעיות גופניות ונפשיות בעקבות הסלולר, במיוחד אצל ילדים ונוער שנוטים יותר להשתמש במכשירים אלו ללא מודעות ליציבה הנכונה.

אני מצרפת סרטון וידאו מהרצאה בTED של כותבת המאמר, שבו היא מדברת על איך שפת הגוף שלנו מעצבת אותנו.

השארת תגובה